Protokol DNS je jedním z nejstarších internetových protokolů, který se zachoval do dneška a na kterém závisí všechny ostatní internetové služby. V tomto kurzu pochopíte, jak přesně funguje a jak ho správně nastavit a zabezpečit.
Hierarchie DNS je dnes nepostradatelnou součástí internetu a už se bez ní neobejdeme. Na školení si prakticky si vyzkoušíte konfiguraci DNS serverů BIND, Unbound a Knot DNS na linuxovém serveru. Pochopíte roli jednotlivých prvků v hierarchii DNS a naučíte se ji spravovat.
Správci linuxových serverů, vývojáři.
Předpokládá se základní znalost obsluhy linuxového systému a obecných principů počítačové sítě.
Vysvětlíme si, jak vypadá hierarchická struktura DNS, jaká je role jejich jednotlivých prvků a jak na sebe vzájemně navazují. Popíšeme si princip celé odpovědi na dotaz od kořenové zóny až po cílový server obsluhující koncovou zónu.
Ukážeme si, jak vypadá DNS zpráva, jaké má části a jaké informace dokáže přenášet. Ukážeme si různé typy záznamů, které můžeme mít v zóně uložené a vysvětlíme si jejich roli.
Vysvětlíme si, co je to zóna, autoritativní server, rekurzivní server a stub resolver. Vyzkoušíme si praktickou konfiguraci linuxového klienta, který chce získávat z DNS odpovědi na své dotazy. Vyzkoušíme si také různé nástroje na analýzu provozu DNS.
Nainstalujeme si také autoritativní server, který bude obsluhovat naši zónu. Do zónového souboru přidáme jednotlivé záznamy a vytvoříme si delegaci z nadřazeného serveru. Vysvětlíme si také, co jsou to reverzní záznamy a jak se konfigurují.
Pro synchronizaci autoritativních serverů se používají zónové přenosy typu AXFR či IXFR. Ukážeme si jejich konfiguraci a možnost zabezpečení pomocí TSIG.
Aby byly informace v DNS důvěryhodné, je potřeba je opatřit elektronickými podpisy pomoci DNSSEC. Řekneme si, jak jsou podpisy provázané s jednotlivými záznamy, jak si DNSSEC pořídit a jak diagnostikovat případné problémy.
Nakonec si předvedeme, jaké útoky je možné na infrastrukturu DNS provádět a jak se jim vyhnout. Představíme si také různé tipy a triky, které vám pomohou DNS využít k dalším účelům.
Celé školení probíhá praktickou formou workshopu, takže si vše vyzkoušíte na skutečných linuxových serverech.
Mít vlastní notebook a nainstalovaného SSH klienta.
Školení bude probíhat v hybridním režimu, je možné se zúčastnit prezenčně či vzdáleně na platformě Zoom, účastníci obdrží ID konference, do které se připojí.
Pro prezenční studenty
Pro online studenty
V případě zhoršené virové situace bude školení probíhat pouze v online formě!
Petr Krčmář působí jako šéfredaktor serveru Root.cz. Vystudoval elektroniku se zaměřením na počítačové systémy. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá téměř dvacet let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Propaguje nasazení otevřeného software a svobodný přístup k informacím. Je aktivním členem sdružení vpsFree.cz, ve kterém členové spravují vlastní VPS infrastrukturu.