Linuxových systémů přibývá, pojďte se s nimi naučit pracovat. Jak to zprovoznit, kudy bezpečně dovnitř, co tam najdeme, jak se o to postaráme a jak to nastavíme nebo rozšíříme.
Naučíte se instalovat a ovládat linuxový systém, pracovat s disky, nastavovat síť, spravovat služby, ovládat procesy a všechno to sladit dohromady.
Školení je určeno pro linuxové začátečníky, kteří už mají základní zkušenosti se systémem samotným, ale chtěli by začít spravovat vlastní linuxový server. Ukážeme si, jak znalosti rozšířit správným směrem a vše si vyzkoušíme na praktických cvičeních.
Účastník by měl být schopen alespoň základním způsobem používat terminál, pracovat se soubory a adresáři a vyznat se v systému.
Začneme tím, jak funguje linuxový operační systém uvnitř. Povíme si, jak probíhá zavádění systému, co vše je k němu potřeba a jak celý tento proces ovlivňovat. Vysvětlíme si, co je to linuxové jádro a jak s ním souvisí inicializační ramdisk. Podíváme se také do jeho hlubin a naučíme se vytvářet svůj vlastní.
Dále se podrobněji podíváme na diskový subsystém v Linuxu. Řekneme si, jak systém vidí disky, jak je umí pojmenovat a jak na ně můžeme konkrétně odkazovat. Řekneme si, jak souborový systém na blokovém zařízení vytvářet, jak jej spravovat a nakonec připojit do současné adresářové struktury.
Povíme si také, jaké adresáře najdeme na systémovém disku, jaký je jejich obsah a čím nám mohou být užitečné. Řekneme si, proč jsou souborová práva uložená ve dvanácti bitech a co tato informace znamená. Řekneme si také, k čemu jsou rozšířená souborová práva, capabilities nebo třeba rozšířené atributy souborů.
Nejpoužívanějším nástrojem každého správce je textový editor. Ukážeme si ty nejpoužívanější, vyzkoušíme si práci s nimi a naučíme se základy editoru Vim. Ten je v linuxovém světě velmi rozšířený a vyplatí se alespoň zjistit, jak v něm otevřít soubor, provést úpravu, uložit a editor zase ukončit.
Poté se budeme věnovat balíčkovacímu systému, konkrétně pokročilejším možnostem toho, který najdeme v Debianu. Řekneme si, jak se to celé konfiguruje, jak můžeme míchat balíčky z různých repozitářů a tím si namíchat to, co přesně potřebujeme.
Náš server musí běžet většinu doby autonomně, ukážeme si, jak v něm zařídit pravidelné spouštění úloh, naplánovat jednorázovou akci nebo provádět asynchronní akce v pravidelných periodách.
Poté se ponoříme do hlubin systému a ukážeme si, jak vše řídit pomocí systemd, jak ovládnout jednotlivé služby nebo si vypsat důležité záznamy z logů. Nakonec si ukážeme, jak používat bezpečně dálkový přístup s SSH pomocí klíčů.
Vše je koncipováno maximálně prakticky, jsou pro vás připravená cvičení, na kterých si vše osaháte a vyzoušíte.
Mít vlastní notebook s virtualizačním nástrojem (nejlépe VirtualBox).
Školení bude probíhat na platformě Zoom (https://zoom.us/), účastníci obdrží ID konference, do které se připojí.
Petr Krčmář působí jako šéfredaktor serveru Root.cz. Vystudoval elektroniku se zaměřením na počítačové systémy. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá téměř dvacet let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Propaguje nasazení otevřeného software a svobodný přístup k informacím. Je aktivním členem sdružení vpsFree.cz, ve kterém členové spravují vlastní VPS infrastrukturu.
Skvěle vysvětleno a popsáno. Lektor je velice dobrý učitel. Jaroslav V.
Spousta užitečných rad a poznatků, až se budu v Linuxu lépe orientovat, určitě zajdu i na pokračování. Zdeněk Z.
Velice zajímavé školení, odnáším si mnoho nového a příjemný pocit z dobře investovaného času. Pavel P.
Skvělé, pro začátečníka naprosto bezkonkurenční a přínosné. Lukáš P.