SELinux je bezpečnostní doplněk linuxového operačního systému, který dovoluje definovat bezpečnostní politiky. Umožňuje svázat procesy a systémové zdroje tak, aby bezpečnost nebyla závislá jen na kódu jednotlivých aplikací. Při správném nasazení SELinuxu dramaticky klesá šance na úspěšné napadení systému.
V navazujícím školení se budeme zabývat přípravou vlastních politik, zařazováním souborů do domén, nastavováním oddělených rolí a laděním SELinuxu.
Školení je určeno pro pokročilé správce linuxových serverů, kteří umí spravovat systém používající SELinux, ale potřebují pro něj vytvářet vlastní politiky. Školení předchází kurz SELinux: zabezpečení a správa systému.
Účastník by měl mít zkušenosti se správou linuxového systému, na kterém je nasazen SELinux. Předpokládá se, že rozumí základním pojmům a je schopen řešit běžné situace.
Na školení se budeme zabývat tím, jak fungují bezpečnostní politiky v SELinuxu a jak vytvářet své vlastní. Nejprve probereme řídicí mechanismy v politikách, role jednotlivých komponent a obecné zásady pro vytváření vlastních politik.
Poté vytvoříme prostředí pro vývoj politik, stáhneme referenční politiku a připravíme si vše potřebné pro další práci. Řekneme si, jak vypadají zdrojové kódy referenční politiky, jaké typy souborů v ní najdeme a jak s nimi můžeme pracovat.
Našim cílem je vytvoření vlastního modulu politiky, který se píše v makrojazyku M4. Povíme si, jak tento jazyk funguje, jak v něm můžeme psát vlastní kód a jak jej přeložíme do hotového modulu. Na praktických cvičeních si vytvoříme modelové situace, pro které pak budeme vytvářet svůj vlastní modul.
Abychom svůj modul zapojili do referenční politiky a mohli využívat odkazů na již existující zdroje, musíme se naučit používat rozhraní (interfaces). Budeme tedy v politice vyhledávat existující rozhraní, volat je a naopak vytvoříme vlastní rozhraní svého modulu, aby bylo možné jej volat z jiných částí politiky.
Náš modul musí pokrývat také nálepkování objektů, vytvoříme tedy definici vlastních kontextů, které budou automaticky aplikovány na vybrané cesty či soubory. Vytvoříme si také vlastní přechodová pravidla a přepínače, kterými umožníme budoucím uživatelům naší politiky (správcům) jednoduše ovlivňovat chování.
Nakonec se zaměříme na ladění politiky a hledání problémů. Zjistíme, jak vyhledávat v logových záznamech, odhalovat chyby a odlišit problémy způsobené v politice SELinuxu.
Mít vlastní notebook a na něm nainstalovaný virtualizační nástroj (nejlépe VirtualBox).
Školení bude probíhat na platformě Zoom (https://zoom.us/), účastníci obdrží ID konference, do které se připojí.
Petr Krčmář působí jako šéfredaktor serveru Root.cz. Vystudoval elektroniku se zaměřením na počítačové systémy. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá téměř dvacet let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Propaguje nasazení otevřeného software a svobodný přístup k informacím. Je aktivním členem sdružení vpsFree.cz, ve kterém členové spravují vlastní VPS infrastrukturu.
Skvěle připravené školení, Petr K. je vždy zárukou kvality. Pavel L.
Přišel jsem, bavil jsem se a odcházím fascinován. Skvělé školení. Matěj K.
Velice užitečné školení, pomohlo mi ujasnit si některé procesy. Určitě v budoucnu informace zužitkuji. Václav K.
Skvělé školení, zajdu si na pokročilý Linux, abych si rozšířil povědomí. Ondřej C.
Chcete být jako první informováni o vypsání termínu?