Linuxových serverů je čím dál více a s tím rostou i na počty správců. Pokud na vás spadla povinnost spravovat linuxový server a vaše základní znalosti pohybu v Linuxu na to nestačí, přijďte na naše školení, kde vám ukážeme správnou cestu.
Spravovat serverové prostředí, ovládat linuxový server, pracovat s disky, nastavovat síť, spravovat služby, ovládat procesy a všechno to sladit dohromady.
Školení je určeno pro uživatele linuxových systémů, kteří chtějí prohloubit své znalosti a úspěšně nasadit Linux také na serverech.
Účastník by měl mít schopnost základní interakce s linuxovým systémem, měl by být schopen obsluhovat příkazovou řádku a editovat konfigurační soubory.
Nejprve se společně podíváme na jednotlivé linuxové distribuce, které se v prostředí serverů používají. Řekneme si, jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaké mají v praxi zastoupení a kterými se má smysl skutečně zabývat.
Poté už nastartujeme virtuální prostředí s linuxovým systémem a pustíme se do průzkumu linuxového prostředí. Ukážeme si, jak se v systému zorientovat, zjistit jeho stav, prohlédnout připojené disky a třeba také spuštěné služby.
Dále provedeme na serveru vlastní konfiguraci, nastavíme jazykové prostředí, postaráme se o přesné systémové hodiny a změníme serveru jméno. Zajímat nás také bude adresářová struktura na kořenovém disku, takže si povíme, jaké adresáře tu najdeme a čím pro nás jejich obsah může být užitečný.
U diskového subsystému ještě zůstaneme, naučíme se virtualizovat pohled na disky pomocí LVM a vytvoříme si diskové pole RAID. Získané znalosti pak snadno použijeme také pro šifrování disků za běhu.
Denním chlebem každého správce linuxových serverů je dálkový přístup pomocí SSH. My si ukážeme některé pokročilé vlastnosti jako je přihlašování pomocí klíčů, konfigurační volby pro zlepšení bezpečnosti a tunelování síťového provozu přes protokol SSH.
Poté už se budeme věnovat síťování v Linuxu, tedy nastavení rozhraní, vyplnění směrovací tabulky, použití DHCP a výběr DNS resolveru. Ukážeme si, jak snadno se může Linux proměnit v síťový směrovač (router) a jaké užitečné nástroje můžeme při práci se sítí používat.
Představíme si také linuxový firewall a naučíme se v něm provádět základní filtraci. Ukážeme si příklady s klasickými IPtables, ale předvedeme si také moderní firewallování s NFtables. Nakonec zprovozníme vlastní DHCP a DNS server.
Mít vlastní notebook a nainstalovaný virtualizační nástroj (nejlépe VirtualBox).
Školení bude probíhat na platformě Zoom (https://zoom.us/), účastníci obdrží ID konference, do které se připojí.
Petr Krčmář působí jako šéfredaktor serveru Root.cz. Vystudoval elektroniku se zaměřením na počítačové systémy. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá téměř dvacet let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Propaguje nasazení otevřeného software a svobodný přístup k informacím. Je aktivním členem sdružení vpsFree.cz, ve kterém členové spravují vlastní VPS infrastrukturu.
Vše OK, srozumitelnost, příklady, forma, tempo. Erik P.
Školení naprosto splnilo mé očekávání. Skvělé, děkuji. Robert D.
Školení proběhlo dle osnov a očekávání, žádná nepříjemná překvapení. Zdeněk P.
Lektor má přesný vhled do problematiky, svému oboru opravdu rozumí. Jiří H.
Se školením jsem spokojen, tady není moc co zlepšovat. Jiří F.