Linux je všude a používá se k mnoha účelům. Jak s ním ale začít? Jak se vyznat v prostředí linuxových distribucí a jak si správně vybrat? Pomůžeme vám s prvními kroky od instalace přes seznámení až po základy použití.
Na školení se naučíte vyznat se v linuxovém světě, vybrat si svou linuxovou distribuci, nainstalovat si operační systém, správně se o něj starat a hlavně ho používat.
Školení je určeno pro všechny zájemce o práci v linuxovém prostředí. V tomto úvodním kurzu nepředpokládáme žádné znalosti, začneme pěkně od začátku od úplných základů. Na konci budete rozumět tomu, jak se Linux používá a jak se v něm máte orientovat.
Chuť se učit a používat klávesnici. Všechno ostatní vám ukážeme my.
Na začátku si řekneme, co je to unixová filosofie, proč je pro nás užitečná a jak do toho všeho zapadá Linux. V krátkém historickém okénku zjistíme, jak Linux vznikl, jaký je jeho vztah k projektu GNU a proč jdou oba společně světem ruku v ruce. Je to důležité pro pochopení základních stavebních kamenů, se kterými pak budeme pracovat.
Dále si ukážeme, co je to linuxová distribuce, jak se v nich vyznat a jakou si vybrat pro svou další práci. Distribuce se od sebe liší filosofií, vývojovým modelem, ovládacími utilitami a podporou. Představíme si ty velké komerční, ale i některé užitečné maličké. Hlavně si ale ukážeme, že není třeba se jich bát.
Poté už se v praktických cvičeních podíváme do linuxového terminálu, naučíme se ho ovládat a dělat v něm základní operace. Zjistíme, jak spouštět příkazy, jak jim předávat parametry a kde případně nastudovat další podrobnosti o jednotlivých utilitách.
Velkou kapitolou je práce se soubory, my se je naučíme vybrat podle různých cest, naučíme se používat zástupné znaky a zvolené soubory pak přesunout, smazat nebo vypsat jejich obsah. Řekneme si, jaký je vztah souborů a adresářů a jak s obojím pracovat.
Linux je multiuživatelský systém, proto se budeme věnovat také uživatelským účtům. Ukážeme si, kde žijí, co vše k nim patří a jak je můžeme spravovat. Budeme se také zabývat oprávněními u souborů a adresářů a také užitečnému přepínání uživatelských účtů.
V linuxových distribucích se programy spravují pomocí balíčků a balíčkovacího systému. Připravené utility vám umožní balíčky stahovat, instalovat, aktualizovat a dělat s nimi další operace. Ukážeme si, jak nainstalovat software, jak si prohlédnout jeho závislosti a jak se o něj dále starat.
Ukážeme si také základy dálkové správy linuxového systému. Tedy to, jak se přihlásit pomocí SSH, co můžeme na dálku v systému dělat, jak do něj přenést soubory či jak na dálku spravovat jednotlivé služby.
Celé školení probíhá formou praktického workshopu, takže budeme mít neustále ruce na klávesnici a budeme zkoušet, hrát si a probírat připravovaná cvičení.
Mít vlastní notebook a na něm nainstalovaný virtualizační nástroj (nejlépe VirtualBox).
Školení bude probíhat na platformě Zoom (https://zoom.us/), účastníci obdrží ID konference, do které se připojí.
Petr Krčmář působí jako šéfredaktor serveru Root.cz. Vystudoval elektroniku se zaměřením na počítačové systémy. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá téměř dvacet let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Propaguje nasazení otevřeného software a svobodný přístup k informacím. Je aktivním členem sdružení vpsFree.cz, ve kterém členové spravují vlastní VPS infrastrukturu.
Skvěle vysvětleno a popsáno. Lektor je velice dobrý učitel. Jaroslav V.
Spousta užitečných rad a poznatků, až se budu v Linuxu lépe orientovat, určitě zajdu i na pokračování. Zdeněk Z.
Velice zajímavé školení, odnáším si mnoho nového a příjemný pocit z dobře investovaného času. Pavel P.
Skvělé, pro začátečníka naprosto bezkonkurenční a přínosné. Lukáš P.