Nginx je dnes přibližně na polovině web serverů na internetu. Je výkonný, spolehlivý, má spoustu funkcí a dobře se spravuje. Přijďte se naučit, jak s ním dobře zacházet a využít naplno jeho vlastností.
Naučíte se spravovat bezpečný a výkonný web server, monitorovat jeho provoz, zprovoznit HTTPS a nasadit Nginx jako reverzní proxy před jiný server.
Školení je určeno pro správce serverů, kteří se chtějí naučit pracovat s moderním webovým serverem.
Účastník by měl mít základní znalosti Linuxu, měl by být schopen používat příkazovou řádku a editovat konfigurační soubory.
Nejprve se seznámíme s principy protokolů HTTP a HTTPS, vysvětlíme si dotazovací metody, návratové kódy, části adresy webové stránky a popíšeme si rozdíly mezi jednotlivými verzemi protokolů.
Poté probereme historii webového serveru Nginx, jeho vnitřní strukturu a popíšeme si jeho nejpoužívanější schopnosti. Řekneme také, jak se liší od serveru Apache a jak reaguje na vysokou zátěž v produkci.
Dále se už budeme zabývat praktickým nasazením webového serveru Nginx, řekneme si, jaké varianty je možné nainstalovat a prakticky to uděláme na skutečném serveru v internetu. Hned poté se vrhneme na konfigurační volby, popíšeme si formát konfiguračního souboru a také to, jak Nginx zpracovává dotaz od klienta.
Vytvoříme si virtuálního hostitele, který bude odpovídat na dotazy pro vybrané doménové jméno. Tím fakticky spustíme svůj skutečný webový server. Slušný server dnes používá šifrování, proto se budeme zabývat také protokolem HTTPS, certifikáty a šifrovacími algoritmy.
Pak nás čekají další vlastnosti jako je přesměrování, přepisování cest, pořadí vyhledávání souborů na disku a další konfigurační volby. Abychom mohli provozovat dynamický web, musíme nasadit protokol FastCGI a pomocí něj předávat dotazy nějakému interpretru. Vyzkoušíme si to prakticky na populárním PHP, které si nainstalujeme a zprovozníme.
Nginx je často používán v režimu reverzní proxy, kdy předává dotazy nějakému dalšímu serveru za sebou. Tento režim si také nakonfigurujeme a vyzkoušíme, ukážeme si i balancing, tedy rozdělování zátěže mezi více serverů.
Pro nasazení v produkci se nám bude také hodit kešování obsahu, přidávání vlastních HTTP hlaviček a omezení rychlosti pokládání dotazů. Takto nastavený webový server bude schopen odbavit obrovské množství dotazů vašich uživatelů.
Celé školení probíhá jako praktický workshop, takže si účastníci vše vyzkouší na skutečném serveru.
Mít vlastní notebook a nainstalovaného SSH klienta.
Školení bude probíhat na platformě Zoom (https://zoom.us/), účastníci obdrží ID konference, do které se připojí.
Petr Krčmář působí jako šéfredaktor serveru Root.cz. Vystudoval elektroniku se zaměřením na počítačové systémy. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá téměř dvacet let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Propaguje nasazení otevřeného software a svobodný přístup k informacím. Je aktivním členem sdružení vpsFree.cz, ve kterém členové spravují vlastní VPS infrastrukturu.
Nejsem ranní ptáče, ale vstát brzy z postele kvůli tomuto školení stálo za to. Bylo to super. Radim P.
Vše bylo řečeno, zábavné a jednoduché podání. Lektor je skvělý. Miroslav M.
Školení i lektora doporučuji, velký přínos. Daniel P.
Školení předčilo má očekávání, odcházím pln nových poznatků. Mirek V.
Doporučuji, něco jsem si zopakoval, dozvěděl se plno nového a odcházím spokojený. Aleš M.